TikTok to świetne miejsce na reklamę
Jeszcze nie tak dawno reklamowanie się na TikToku wydawało się nie do pomyślenia – jak poważne firmy mogą odnaleźć się w świecie śmiesznych, krótkich filmików, na których ludzie głównie tańczą do muzyki? To podejście, jak i sama aplikacja, już się zmieniły. TikTok to dzisiaj potężna, wielotematyczna platforma wideo służąca do prowadzenia różnorakiej komunikacji. Eksploracja tej sfery przez marki poszukujące nowych kanałów dotarcia do grup docelowych stała się kwestią czasu.
Jakie rodzaje reklam oferuje TikTok?
Platforma umożliwia obecnie korzystanie z naprawdę szerokiego wachlarza formatów reklamowych, które dobrze jest omawiać kategoriami, wedle podziału na to, jak bardzo wtapiają się w treści generowane przez zwykłych użytkowników. Tak zwana „organiczność” decyduje o tym, czy kampania danej marki będzie prowadzona za pomocą drobnych akcentów, czy też od razu będzie widać, że to materiał reklamowy.
Formaty o wysokiej „organiczności”:
· Branded Effects to model reklamowy znany już ze Snapchata i Instagrama. Sprowadza się on do udostępniania użytkownikom obrandowanych efektów i nakładek, które mogą dodać do swoich wideo przed ich publikacją na swoim profilu. Założenie tego formatu polega na tym, by udostępnić dodatek do filmów, który będzie przede wszystkim sam w sobie atrakcyjny, a przy okazji powiązany z marką. Ten format sprawdzi się w przypadku marek dobrze osadzonych w komunikacji lifestyle’owej, lubiących operować żartem albo dobrze czujących preferencje użytkowników TikToka.
· Branded Hashtag Challenge Ads to, jak sama nazwa wskazuje, sponsorowane hashtagi, które prowadzą do materiałów skupionych wokół jakiegoś wyzwania. Podobnie jak w Branded Effects, aby odnieść sukces z wykorzystaniem tego formatu, marka powinna dobrze orientować się w tym, co cechuje użytkowników TikToka. Chodzi o to, aby obrandowany hashtag stał się viralowy, a żeby tak się stało musi nieść jakąś wartość dla TikTokerów – najczęściej chodzi o bycie źródłem dobrej zabawy. Za pomocą hashtagowych wyzwań można w prosty sposób skupić wokół marki gigantyczne grono użytkowników, ale trzeba też pamiętać, że granica między viralem, a obiektem powszechnej kpiny bywa bardzo cienka.
Formaty o średniej „organiczności”:
· Spark Ads to nic innego jak filmiki wtapiające się w resztę materiałów ze strony „wybranych dla ciebie”. Jako że nie są to wideo ściśle reklamowe, ich element marketingowy powinien być subtelny, choć jednoznacznie wyrażony. W takich kampaniach najlepiej sprawdzą się nagrania przypominające standardowy content tworzony przez użytkowników, a podkreślające zyski dla nabywcy czy usługobiorcy. W Spark Ads można wpisać przycisk Call To Action, ale korzysta się z nich po to, by móc odsyłać odbiorców nie do landing page, a do TikTokowego profilu i filmiku na nim umieszczonego. To buduje zaufanie odbiorcy, który wówczas nie ma wrażenia, że cel publikacji danego wideo jest ściśle sprzedażowy.
· In-Feed Ads to praktycznie ta sama forma reklamy, co Spark Ads, jednak pozwalająca tylko na odsyłanie do witryny marki za pomocą przycisku Call To Action. Innymi słowy, ten format ma w sobie nieco mniej organiczności i dość jednoznacznie daje do zrozumienia, że jest to materiał marketingowy.
Formaty o niższej „organiczności”:
· Brand Takeover Ads stwarzają markom możliwość wyświetlania kilkosekundowych, pełnoekranowych materiałów użytkownikom zaraz po otwarciu przez nich TikToka. Materiały mogą odsyłać do hashtagu albo na landing page marki i choć ich emisja jest mało inwazyjna (bo trwa krótko), to jednak jest otwarcie reklamą. Warto zwrócić uwagę, że każdy TikToker widzi taką reklamę tylko raz dziennie, co zwiększa szansę na przykucie uwagi użytkownika. Za tym jednak idzie odpowiednio wyższa cena emisji takiej kampanii.
· TopView Ads to najbardziej typowo reklamowy format ze wszystkich, który, tak jak Brand Takeover, wyświetla się użytkownikom po otwarciu aplikacji i na całym ekranie. Różnica polega na tym, że reklamy TopView trwają minutę, więc w zasadzie nie można ich nie zauważyć. Taki tradycyjny format najlepiej sprawdzi się w komunikacji bardzo dużych marek, które korzystają z dużego budżetu reklamowego i korzystają z wszelkich możliwych kanałów w swojej komunikacji marketingowej.
Ważne jest tutaj wspomnienie, że jeśli chcesz reklamować się na Tik Toku, musisz przygotować sobie większy budżet reklamowy. Najmniejszy limit dzienny to bowiem 80 zł, a dedykowane kampanie, wyceniane są indywidualnie przez zespół Tik Toka.